Artistka na trapezu. Včasih sicer padem po tleh, a se ponavadi tudi dokaj hitro poberem.
sreda, avgust 29, 2007
Z vonjem po gozdnih jagodah...
nedelja, avgust 26, 2007
Nekadilci
četrtek, avgust 23, 2007
Lovci in nabiralke
Ob prebiranju tegale posta sem se spomnila dogodivščine, ki sva jo s prijateljico pred leti doživeli v Hobby trgovini v Črnučah.
Prijateljica (Malči je njen vzdevek) se je selila od doma v najeto garsonjero. Sestra ji je obljubila svojo staro kuhinjo, kasneje pa obljubo požrla, češ da jo potrebuje v utilityu. Malči je bila zaradi tega strašno nesrečna. »Eh, nič se ne sekiraj,« jo potolažim, »ti bom zdizajnirala low budget kuhinjo iz mizarskih koz v kombinaciji z masivnim pultom, nameseto visečih omaric boš imela pa police.« No, to jo je nekako pomirilo in neko soparno dopoldne sva se odpravili na kraj bodočega zločina. Prideva v trgovino, kjer so bili valjda sami deci in so naju že ob vstopu čudno gledali. Narediva en krog, nato pa izbereva dve kozi, pult iz masivnega lepljenega lesa, pomivalno korito, lazurno barvo in čopiče ter se postaviva v vrsto za razrez lesa. Pred nama stojita starejši gospod in njegova žena »z vinkelnom v glavi«, kot se je izrazila Malči (vinkel je baje domač izraz za obroč, ki drži lase). Tečni gospod se hipoma zapiči v najini stolici in začne godrnjati: »Joj, punci, kaj sta pa izbrali! Kako grčaste stolice! Pojdita nazaj in izberita druge! Koliko grč! To ne bo nič zdržalo. To se bo podrlo! Nič ne bo zdržalo. Punce, pojdita jih no zamenjat!« Družno zavijava z očmi, nakar se z rokami oprem na obe stolici, dvignem noge v zrak in rečem: »Gospod, tile dve stolici zdržita 70 kilogramov!« (Takrat sem jih imela malček več kot danes). Stric ni rekel ne bev ne mev, samo stran se je obrnil, gospa z vinkelnom v glavi pa je izbuljenih oči tiho stala ob njem in si najbrž mislila, kako predrzna deklina da sem, ker si upam ugovarjati staremu strokovnjaku za grče. Za nama se je nabrala solidna vrsta (samih moških seveda) in eden od njih (ki je verjetno prvič v življenju v hobby trgovini videl dve ženski) vpraša: »Punce, kje imata pa fante?« »Doma študirajo!« reče Malči. Končno prideva na vrsto, opraviva in pri izhodu iz delavnice spet nabaševa na taiste moške, ki v hobby trgovini še nikoli niso videli žensk, nakar eden od njih vpraša: »No punci, kam pa zdaj? A zdaj pa domov pucat?!« Prijateljica se obrne k njemu in ga čisto mirno in resno vpraša: »Kaj pa vi, ste jelena danes že ustrelil?« Ob tem suvereno odkorakava iz trgovine – ona s pultom pod pazduho in jaz z obema stolicama v rokah.
Tako je, ko gresta dve ženski v »moško trgovino«. Ampak v »moško trgovino« hodit je fino, tam se vedno najde vse polno uporabnih stvari – četudi če si ženska!
P.S. Prijateljica je takoj po postavitvi turkizno »pajcane« kuhinje rekla, da tako originalne in fine kuhinje najbrž ne bo imela nikoli več in to trdi še danes (medtem se je namreč že preselila, kuhinjo pa pustila v najeti garsonjeri). In vse skupaj je koštalo samo malo čez 30.000 nekdanjih.
torek, avgust 21, 2007
Bizarno bizarčkano...
oseba B: Mhm, neeee... Zakaj pa ravno v Srbiji?
oseba A: Mislim, no tako, če bi imeli projekte v Srbiji... potem bi bilo treba tja hodit.
oseba B: Ja najbrž bi bilo treba tudi kdaj iti tja, ja.
oseba A: Še dobro da ni treba, ker veš, jaz pa srbov ne maram!
WTF?!! Jaz pa ne maram ljudi, ki imajo v svojih glavah ropotarnice v katerih je polno nepotrebne navlake...
Ponočnjaki
Takole se srečujemo nočni ptiči. Njemu za razliko od mene ni treba vstati ob šestih. Pa lahko noč!
ponedeljek, avgust 20, 2007
Sončenje
nedelja, avgust 19, 2007
Zaokroževanje
Zavod za varstvo potrošnikov je še pred uvedbo eura opozarjal, naj bomo pozorni na zaokroževanje ter da naj nepravilnosti vestno beležimo ter prijavljamo. Ta pobuda se mi je že takrat zdela zelo za lase privlečena in jasno je bilo, da to v praksi ne bo delovalo. Japajade, komu se pa da preverjati, kakšna je bila cena poprej in zdaj in kako je ali ni zaokrožena… Na splošno so se ob uvedbi eura vse cene kar "lepo" zaokrožile in povečinoma stvari stanejo tam nekje od eura naprej… In priznam, včasih me cene dobesedno na rit vržejo. Tako kot je bilo naprimer v petek. Grem v trgovino, nakupim za solidno vrečko izdelkov in plačam solidnih 5 ojrov. Vse lepo in prav. Nakar grem mimo naše kamniške Eko tržnice, ki deluje ob petkih. Čudim se, kako da je na njej tako malo ljudi (ok, mogoče zato, ker je bilo tik pred nevihto) in sklenem, da grem malo pošpegat kaj imajo, pa da mogoče še kaj kupim in pripomorem k prodaji lokalnih bio/eko ali kakor že hočete izdelkov ter na splošno k nadaljnjem obratovanju tržnice – lokalne akcije je treba pač podpirati. Medtem ko se smukam med tistimi parimi štanti se spomnim, da bi v paradižnik-paprikasto omako, ki jo imam namen narediti zvečer zraven čičerike s curryem, pasala tudi bučka. Grem torej k štantu kjer imajo bučke, na katerem prodaja bližnja soseda, pri kateri naša mati dvakrat tedensko jemljejo mleko in izberem eno bučko. Flikne jo na tehtnico, nekaj časa potihem preračunava, nakar pa kot iz topa ustreli: »En euro!« Skoraj me je kap. Za celo vrečko živeža, ki ga imam v roki sem dala 5 eurov, za tole bio bučko pa naj dam 1 euro?! Malodane me je že imelo, da bi ji rekla: "Ma veš kaj, dej obdrži tole bučko in si jo zaradi mene … (vstavi poljubno)!" Ker pa sem strašno uglajena oseba in ker poleg tega gospo osebno poznam, ne rečem ničesar, dam ji torej en evro in se odpravim domov. Med potjo se sama pri sebi hudujem, češ zakaj se vedno, ampak res čisto vedno pustim nategnit. Saj mi ni nihče na vrat tiščal pištole, še vedno bi lahko rekla: »No veste kaj, tole je pa malček predrago! Sicer pa, mi lahko prosim poveste, koliko stane kilogram? No, tudi cene nimate nikjer napisane…« Evo, sama sem si kriva. Ko pridem domov, dragoceni sadež stetam in ugotovim, da tehta 40dag. Se pravi, da bi kilogram znašal točno 2.5 ojra. Kasneje govorim z bratom, ki mi reče: »Eh, bom šel zjutraj na trg k moji branjevki, katere bučke so prav tako bio kot od tele tvoje, pa ti jih popoldne pošljem po starših!« In res, dobila sem tri buče, poleg tega mi je poslal še košarico fig, katere tako zelo obožujem.« Za štiri buče je odštel en euro, ter dobil še dve za povrh. No tako je to. Hočem reči tole: kako samozavestni so nekateri pri postavljanju cen. In seveda jim uspe, če pri njih kupujejo taki osli kot sem jaz!
sobota, avgust 18, 2007
Širokogrudni kukiji in hudičevi piškotki
Najprej recept za širokogrudne kukije - njihov naziv izhaja iz dejstva, da so XL velikosti, ta velikost pa nadalje izhaja iz dejstva, da se jih na ta način precej lažje vse naenkrat razvrsti na ta velik pekač, vsled česar lahko vso maso spečemo v eni rundi. Premer širokogrudnikov je tam nekje okrog 8cm.
90g masla
100g rjavega sladkorja
1 jajce
175g polnozrnate moke + žlička pecilnega
ščep soli (zelo važna sestavina!!)
60g orehov
50g čokoladnih koščkov
180ºC – 15 minut
Hudičevi piškoti v originalu vsebujejo pridevnik ovseni, vendar sem jih zaradi tega, ker jih je strašno težko oblikovati preimenovala v hudičeve. So pa tudi hudičevo dobri. Masa se stežka drži skupaj – najbolje jih je zajemati s čajno žlico in nato z dlanjo (ali še bolje vilico) nežno pritisniti ob pekač da se sploščijo.
120g masla
100g rjavega sladkorja
1 jajce
200 g moke + vrečka pecilnega
140g ovsenih kosmičev
70g sesekljanih orehov
50 čokoladnih koščkov
180ºC – 15 minut
Oboji piškoti so si med seboj zelo podobni, le da so ovseni zaradi vsebnosti kosmičev bolj hrustljavi.
V zasedi (beri: škatli) čakajo na napadalce. Njihova dobra lastnost je predvsem ta, da ne napadejo nazaj oz. če že, napadejo bolj blago. Zaradi vsebnosti polnozrnate moke in rjavega cukra namesto bele in belega namreč.
torek, avgust 14, 2007
Romantika
nedelja, avgust 12, 2007
sobota, avgust 11, 2007
Gazpacho
petek, avgust 10, 2007
Pokvarjena plošča
oseba A: Bova šla nekam jest. Je tam zraven kjer ti živiš kaj za jest?"
oseba B: Je, pizza.
oseba A: Ma kakšna pizza, to ni nič - v kakšno gostilno bi šel, je tam kakšna gostilna?
oseba B: Ni. Pizza je dobra.
oseba A: Ne morem več tega jest. Ribo bi. Ne spomnim se kdaj sem nazadnje jedel ribo... Pejva jutr na morje - pejva v Rovinj do srede!
oseba B: Jaz nebi šel, je škoda denarja!
oseba A: Kaj škoda denarja, kdaj boš užival če ne zdaj, pejva!
oseba B: Bo gužva na cesti.
oseba A: Nič ne bo gužve, bova šla pred sredo nazaj. V torek zvečer bova šla nazaj, ne bo nobene gužve."
oseba B: Ne vem... Kje bom pa spal?
oseba A: Bova šla zdajle po zložljivo posteljo.
oseba B: Kakšno posteljo? Kam bova pa šla?
oseba A: Kamorkoli. To imajo povsod. Taka postelja je da se jo da zložit. V Hoferja bova šla.
oseba B: A jo tam imajo?
oseba A: Mislim da jo imajo. Ma dej si že enkrat zrihtaj telefon, zakaj nimaš telefona? Vsak človek ima telefon, samo ti ga nimaš!
oseba B: Saj ga ne rabim.
oseba A: Seveda ga rabiš, ne bodi tako čuden, Mirko! Pa internet boš imel. Pogovore zastonj, pa samo 30 evrov na mesec boš plačal!
oseba B: Ne rabim. Škoda denarja!
oseba A: Kako škoda denarja, 30 evrov ni nič!
oseba B: Meni je.
oseba A: Mirko res si čuden!
oseba B: Nisem, ne rabim ga! A misliš da bodo imeli posteljo?
oseba A: Seveda jo bodo imeli, če ne, greva pa kam drugam pogledat! Zdajle greva najprej v gostilno na ribo, že vem kam bova šla!
oseba B: Jaz bi pizzo.
oseba A: Ma kakšno pizzo, pizza ni nič, greva nekam na ribo! Na kateri postaji greva dol?
oseba B: Ne vem, mislim da je še ena postaja.
oseba A: Kako ne veš?! Vsak dan se klele voziš, pa ne veš kje greš dol, Mirko no?!
oseba B: Jaz se vozim do Jarš in ne do Domžal.
In tako naprej in tako nazaj... Le kako naj človek sedi zraven in v miru bere knjigo - potovanje z vlakom zna biti včasih res zabavno! Ne vem zakaj me tale dialog tako zelo spominja na tegale?!
četrtek, avgust 09, 2007
Ta glavni favorit
Zagate
sreda, avgust 08, 2007
Poročilo
No zdaj pa je že čas, da počasi napišem kaj o letošnjih počitnicah. Glavni cilj roadtripa je bila seveda Barcelona. Obrobne točke pa Saint-Tropez (zaradi legendarnih filmov Luis de Funesa, ki so bili posneti tamkaj, kakopak), Andora (zaradi izleta samega, pa tudi zato, ker je bilo treba nekaj malega kupiti), Figueres (zaradi Dalija) ter Grasse (zaradi vonjav, ki jih tam proizvajajo).
Barcelona me je na začetku razočarala. Malo zato, ker sem imela (iz neznanega vzroka) slab dan, še najbolj pa zato, ker se zaradi množice turistov ni dalo svobodno gibati, niti usesti se na kakšno spodobno mesto in v miru popiti kafeta. Morda me je razočarala predvsem zato, ker sem si v glavi naredila sliko o tem, kako bi moralo vse skupaj izgledati, pa potem ni bilo čisto po mojih pričakovanjih…
Kasneje sem prišla na svoj račun: ko sva odkrila svoje rajone – art uličice okrog gotske četrti in Picassovega muzeja – ravno prav frekventne, svoje omiljene restavracije in kafiče, pa luštne trgce, na katerih posediš in spiješ vrček sangrije…
Seveda si je bilo najprej potrebno ogledati najbolj znane točke mesta, za kar je dokaj prikladen turistični vlak, ki vozi na treh krožnih progah. Ok, prikladen, če se vam da v počasnem tempu voziti po mestu. Na začetku kar paše z vetrom v laseh jadrati skozi mesto, vendar kasneje ugotoviš, da počasni tempo avtobusa utruja in pobere preveč časa. Ampak je pa zadeva kul, če se vam obleganih točk ne da iskati. Potem se pač prepustite avtobusu…
Gaudijeva arhitektura mi je delovala malce zlovešče in v meni zdujala občasne občutke nelagodja. Malo boljše občutke kot pri Casa Milla in Casa Batillo sem imela v parku Guell, a me je vseeno veliko bolj kot sam park prevzel famozen razgled na celotno Barcelono. Gaudi – not my cup of tea really, je pa zanimivo za pogledat…
Ko se raziskovanja mesta končno lotiš na svoj način in povsem naključno, uletiš na staro barcelonsko tržnico (kjer lahko kupiš dobesedno vse kar ti srce poželi), v mini galerije in art shope in takrat veš, da si našel to kar si iskal. Mesto ponuja nešteto možnosti za raziskovanje in tekanje po njegovih labirinih (če bi karejskemu načrtu ureditve mesta sploh laho rekli labirint - najbrž ne) je pravi užitek!
Malo mi je žal, ker mi zaradi preobilice gneče pred vrati ni uspelo videti Picassovega muzeja (kasneje sem izvedela da baje nisem ničesar zamudila), ter Miroja (ravno zato, ker smo trikrat zavili k Picassu), ampak to pride na vrsto drugič… Ko se je bilo od mesta treba posloviti, se mi je (kot vedno kadar se potovanje približuje koncu) malce orosilo oko…
Posebno mesto v tem postu si zasluži kamp, v katerem sva taborila: družinski kamp v Canet de Maru (40 km iz Barce – v mesto potem potuješ z vlakom). Kamp je nastal v začetku šestdesetih let in je še vedno točno tak kot je bil na začetku (V kotu recepcije celo prodajajo prastare razglednice po 0.20 ojra. Na nekaterih izmed njih je fotka kampa, ki je točno tak kot sedaj. Prepričana sem, da pred nama vsaj dvajset let ni nihče kupil nobene izmed teh prastarih porumenelih in zaprašenih razglednic). Upravlja ga cela familija, ki ji kamp čez poletje postane življenje – cele dneve posedajo pred recepcijo, se pahljajo s pahljačami in kramljajo s svojimi gosti, četudi ti niso kaj posebno vešči njihove govorice. Nič odveč jim ni, če jim prineseš telefon za nafilat ali buteljko vina za odpret… V kampu so stalno abonirani starejši ljudje, ki se čez poletje kar preselijo tja. Ko sva šla domov, so nama mahali, kot da se poznamo že leta in leta – odprti ljudje pač. A ne vsiljivi, da se razumemo.
Naslednja postaja je bil Figueres – Dalijev Teatre muzej. Dali mi je bil s svojo bizarnostjo kul že od nekdaj. Ampak ko prideš iz Muzej-teatra, ga imaš za pa nekaj časa čez glavo dovolj. Pika na i je muzej nakita, v katerem se premikajo z briljantki napolnjena zlata srca in zlate lovke kičastega rastlinja. Enkrat je nek kolega rekel, da je bil v Dalijevem muzeju in da ga smatra kot kič. Takrat se mi je njegovo govorjenje zdelo strašno neumno. Ampak kaj pa je surrealizem drugega kot kič?! In muzej je res kič na kvadrat - dober kič, vreden ogleda!
Grasse: od vsepovsod diši - to je prvo, kar mi ob omembi mesta pride na misel. Seveda je v mestu polno fake štacunic, kjer vam bodo poskusili prodati alkohol pomešan z nekaj cvetlične arome, ki se bo na vaši koži po eni uri razdišal v nič. Če boste šli kdaj v Grasse, se vam vsekakor splača obiskati kakšno od priznanih parfumarskih hiš s tradicijo (v mojem primeru Fragonard), kjer vas bodo zastonj odvlekli skozi svoj muzej in vam poleg tega pokazali, kako so nekdaj izdelovali parfume. Seveda to zastonjsko vodenje ni nič drugega kot fin marketinški trik: na koncu vas bodo peljali v trgovino, vam predstavili svoje štiri najbolj prodajane parfume in vas prepustili v roke svojih svetovalk – prodajalk. Ampak se splača. Parfumi so res pristni in zanimivih vonjev - robo boste plačali po tovarniški ceni. Ste vedeli, da je za liter jasminove esence potrebnih 1000 kilogramov cvetov? Pa da se izdelovalec parfumov (»vonjar«) svojega dela uči tri leta + sedem let prakse?! Da je izučenih vonjarjev-izdelovalcev parfumov na svetu okoli 150, obstajajo pa samo tri šole kjer se da izučiti te obrti: ena v Grassu, ena v Parizu ter tretja hm, pozabila kje?!
To bi bilo nekako to. O Saint-Tropezu in Andori nisem napisala ničesar. Saint-Tropez je lep obmorski kraj, katerega luko zasedajo preogromna morska plovila, ki jemljejo pogled na lične male hiške. Mesto diši prav tako lepo kot Grasse (mi ni uspelo ugotoviti od kod in zakaj). Sredi mesteca za stolpkom je mini plaža, kjer sva se naplavala, pojedla sladoled in se odpravila naprej… Andorra pa: ugnezdena v grapi na vrhu hriba deluje, kot da bi jo tam kdo pozabil. Arhitekturno gledano mesto z razgledne točke vstopa zaradi svoje temne arhitekture (temni kamni v povezavi s črnimi strehami) vzbuja precej negativne občutke (vsaj meni). Je pa raj za shopping freake: »Shop untill you drop!« V mejem primeru ne, ker znam korektno razporejati svoja omejena sredstva. ;-)
Za konec bi rada podala svoja opažanje o razlikah med španci in slovenci: Španci so odprti, glasni in temperamentni, ampak zanimivo - v množici jih ti kot posameznik ne zanimaš, te preprosto ne opazijo. Pred njimi bi se lahko postavil na glavo ali pa se slekel do golega, nihče vas ne bi opazil (oziroma bi se vsaj delal, da vas ne). Vase zaprti Slovenci delujejo/delujemo ravno obratno: smo vase introvertirani – dajemo vtis kot da nam je mar samo zase, v resnici pa nas zanima vsak posameznik, v vsakega se vtaknemo in o vsakemu moramo vse vedeti. K temu prav gotovo v veliki meri prispeva to, da je njih več in nas manj…
Svež zrak
oseba B: V redu, muska je bila res fina. Ampak saj veš, zdaj je drugače, ker se noter ne sme kaditi.
oseba A: Ja in kako je, se bo težko navadit?
oseba B: Ni panike, greš pač ven in tam prižgeš. Ampak v dvorani je namesto po cigaretnem dimu smrdelo po švicu.
No, zdaj pa imate svoj svež zrak!
torek, avgust 07, 2007
Obisk
Nek uvodnik v neki reviji
ponedeljek, avgust 06, 2007
Mlačno mlačno
po-potovalne + popotovalne = post(po)potovalne
Spet dobila potrditev, da so Francozi eni izmed najbolj zoprnih narodov na svetu. Če francoza naprimer prosiš ali ti lahko naredi uslugo in zmenja bankovček za kovančke, te pogleda naravnost v oči in skozi zobe povsem mirno sikne: »No!« Ko se ti to zgodi trikrat zapored, stopiš do najbljižjega lokala, kupiš sladoled (do katerega ti trenutno itak ni, a vendar) da potem lahko plačaš park plac. Ampak zoprni francozi ti v bistvu naredijo uslugo, ker med besnim grizljanjem presladke lučke ugotoviš, da bo po končanem dopustu nujno in brezizhodno obiskati zobarja.
Če potujete v deželo kjer govorijo špansko in ne znate niti besedice špansko, se boste brez problema zmenili vse. Če potujete po Franciji in znate malček francosko, se najverjetneje ne boste mogli zmeniti ničesar.
Če pridete pred muzej iz katerega se vije petdesetmetrska vrsta za karte, stopite do nekoga, ki stoji na začetku vrste in sem vam na videz zdi nekako zaupanja vreden ter ga prosite, da poleg svojih kart kupi tudi vaše. Če bo naprošena oseba rekla da se ji to ne zdi fer do ostalih, mu recite da boste s tem itak posledično zmanjšali vrsto, obenem pa mu v roke stisnite dodatnih pet eurov. Vaš sopotnik, ki vas bo čakal nekje ob strani vrste bo presenečen, ker se mu boste s kartami v rokah pokazali pred očmi še preden bo uspel do konca pokaditi cigareto.
Ne vem po kakšni logiki, ampak po mojih izkušnjah so najbolj nagužvani in nagravžni campi ob cesti najdražji (dve osebi + šotor + avto = 37.5 ojra). Luksuzni terasasti, z oljkami pogozdeni camp z bazenom, toplo vodo, kopalnico, v kateri se nahajajo umivalnik, wc in tuš pa vas bo prišel samo deset ojrov na noč!
Če potujete skupaj s človekom, ki ne zna ravnati z denarjem in imate denar v skupni blagajni, katere upravljalec ste vi, mu nikar za božjo voljo ne dajte pet eurov za na kafe, ker bo nazaj prinesel samo euro petdeset, obenem pa trdil, kako dober da je bil kafe popit v najbolj zanikrnem kafiču kar jih premore cela Barcelona. Tako bo trdil vse dokler ne bo ugotovil, da ga je natakar prinesel naokrog – takrat bo kar naenkrat zatrjeval, da je kafe pil v najbolj znikrnem lokalu pod soncem, da pa je sicer bil res dober, saj je konec koncev imel kar 3-kratno aromo!
Če na vratih restavracije piše: »All you can eat«, tega nikar ne vzemite preveč dobesedno. V nasprotnem primeru boste po prihodu ven morali za par minut leči na klopco…
Nikoli ne zaupajte Garminu! Garmin je sicer odličen pripomoček, vendar kdaj pa kdaj tudi zataji in te pelje v kakšen kraj, ki si ga kar sam izbere. Najbolj neugodno je, če se ti ti zgodi ob treh ponoči, ko si že primerno zaspan in pred seboj vidiš samo še »posteljo«. Še bolj neugodno je, če Garmin to stori dvakrat zapored.
Če imate namen obiskati turistično zelo obiskan kraj, ga obiščite dvakrat: pozno ponoči, ko so trgovine in lokali zaprti in na ulicah ni žive duše ter naslednji dan, ko so ulice polne turistov in ko trgovci iz svojih lokalov na ulice privlečejo vso možno kramo tega sveta. Dve popolnoma različni sliki enega in istega kraja. Nočna lepša kajpak.